A  A+ A+
wysoki kontrast: A A A A
Przedszkole Nr 14

"Sówki mąder główki" poznają historię fotografii

11.01.2017 21:11

   Fotografia (gr. φωςphōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie do tego układu optycznego. Tak właśnie brzmi najprostsza definicja fotografii- sztuki, o której śniono już w starożytności. Dziś, dzięki najnowocześniejszym aparatom fotograficznym, istnieje możliwość utrwalenia nawet najmniejszych obiektów z zachowaniem ogromu detali i barw.

   Powyższa definicja nie była oczywiście przeznaczona dla Sówek, które na zajęciach zmierzyły się właśnie z historią fotografii. Dzieci, z ogromnym i nie ukrywanym zainteresowaniem, przyglądały się reprodukcjom przedstawiającym wygląd pierwszych aparatów fotograficznych oraz wykonanych nimi zdjęć. Sówki próbowały nazywać poszczególne części z jakich zbudowany był aparat i obiektywnie patrząc- te „stare” aparaty bardziej pobudziły ich wyobraźnię. Przyglądając się dzisiejszym aparatom stwierdziły, że faktycznie robią lepsze zdjęcia, ale tamte są „fajniejsze”.

   Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Sówki wzięły udział w sesji fotograficznej, a żeby „było bardziej jak dawniej”(tak dosłownie powiedziało jedno z dzieci) przedszkolaki przebrały się w stroje z różnych epok. Nagle w sali pojawiły się księżniczki, piraci, magowie. Niektórzy postanowili na chwilę stać się niedźwiadkami czy owadami. Dla każdego dziecka znalazł się odpowiedni strój- taki, w którym z radością pozował do zdjęć.     

   Sesja trwała i trwała… Zmieniały się pozy i miejsca, ale jedna rzecz była obecna i taka sama na każdym zdjęciu- uśmiech na twarzach dzieci, który pojawił się również wtedy, kiedy wspólnie oglądaliśmy efekty naszych zajęć.

  „Kiedy śmieje się dziecko- śmieje się cały świat” i właśnie dlatego warto przygotowywać zajęcia, które nie tylko pozwolą poznać nowe treści, ale przede wszystkim obudzą w przedszkolakach radość i poczucie, że dobrze jest im
w przedszkolnej grupie.
A poniżej można obejrzeć efekty naszych działań.

 

                                                                                                      Stela Radzewicz


Galeria


Przedszkole Nr 14
75-445 Koszalin
ul. M. Wańkowicza 15
tel. 94-343-26-83

e-mail: przedszkole14@przedszkole14.com Dyrektor: Irena Żurawska Wicedyrektor: Stela Radzewicz
Zdjęcie jednostki
Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2019